وام مسکن ملی 400 میلیون شد (15 ساله با سود 2 درصد)

برای پروژه مسکن ملی وام‌های متنوعی تعریف شده و اخیراً خبر رسیده است که میزان وام مسکن ملی برای دهک‌های درآمدی خاصی به مبلغ 400 میلیون تومان با سود 2 درصد و بازپرداخت 15 ساله رسیده است.

وام مسکن ملی

فهرست سرتیتر مطالب در مقاله: وام مسکن ملی 400 میلیون شد (15 ساله با سود 2 درصد)

وام مسکن ملی برای چه افرادی و با چه شرایطی 400 میلیون تومان شده است؟

تجارت نیوز، 3 خرداد 1402

معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد; از این پس وام ۴۰۰ میلیون تومانی نهضت مسکن ملی; با سود ۲ درصد برای دهک‌های 1 تا ۴ درآمدی پرداخت می‌شود.

سقف تسهیلات مسکن افزایش پیدا کرده و به ۵۵۰ میلیون تومان رسیده است. اما مبلغ این وام برای برخی از دهک‌ها متفاوت است و بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان است. افرادی که در دهک اول و دوم درآمدی قرار دارند; مشمول وام ۴۰۰ میلیون تومانی مسکن می‌شوند. نرخ سود این وام تنها دو درصد است و مدت زمان پرداخت آن ۱۵ ساله است.

دهک سوم و چهارم درآمدی هم مشمول وام ۳۰۰ میلیون تومانی می‌شوند. مدت بازپرداخت وام مسکن برای این گروه هم ۱۵ ساله است و افراد تنها باید دو درصد سود برای دریافت این وام پرداخت کنند.

دریافت وام ۴۰۰ و ۳۰۰ میلیونی با سود دو درصدی تنها شامل دهک‌های اول تا چهارم می‌شود. البته در ادامه تایید شده که این وام فقط برای افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی است.

بیشتر بخوانید: جزئیات وام مسکن 550 میلیون تومانی؛ گامی دیگر در افزایش نرخ تورم!
مبلغ وام مسکن ملی ویژه دهک درآمدی نرخ سود مدت زمان بازپرداخت
300 میلیون تومان 3 و 4 2 درصد 15 سال
400 میلیون تومان (ویژه افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی)

و دهک 1 و 2

2 درصد 15
500 میلیون 23 درصدی به‌صورت پلکانی

شبکه شرق، 3 خرداد 1402

معاون وزیر راه و شهرسازی از تصویب پرداخت وام مسکن ملی ۴۰۰ میلیون تومانی نهضت مسکن ملی با سود ۲ درصد برای دهک‌های 1 تا ۴ خبر داد.

سقف تسهیلات را به ۵۵٠ میلیون تومان افزایش داده و به بانک‌ها ابلاغ کرده‌ایم. همچنین به دهک‌های اول و دوم که برای پرداخت آورده اولیه مشکل داشتند; وام ۴٠٠ میلیون تومان با نرخ ٢ درصد و در زمان پرداخت ١۵ ساله; و برای دهک سوم و چهارم وام ٣٠٠ میلیون تومانی با نرخ دو درصد در مدت زمان ١۵ ساله از محل صندوق ملی مسکن ارائه می‌شود.

وی ادامه داد: این وام‌ها برای اقشار خاص ازجمله مددجویان کمیته امداد و بهزیستی است. همچنین مصوبه خوبی داریم که بافت فرسوده با زمین و وام ساخت تهاتر کنند; که ارزش زمین بیشتر از آن وام خواهد بود.

 

 بیشتر بخوانید: رکود بی‌سابقه ساخت و ساز در سال 1402؛ دورتر شدن رویای خرید خانه

 

زمان تحویل خانه‌های مسکن ملی

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: نهضت ملی مسکن پروژه مردمی است; و وزارت راه و شهرسازی بستر را فراهم می‌کند و موظف است امتیازات را ارائه کند. قرار نیست که صرفا مسکن بسازیم. تا کنون ساخت 1 میلیون و ۲۳۵ هزار واحد نهضت ملی مسکن آغاز شده است.

عباسی درباره اینکه قرار بود در فاز اول نهضت ملی مسکن ٢ میلیون واحد به مردم تحویل شود; و مردادماه زمان اجرای فاز اول تمام می‌شود; تا دو ماه دیگر چند واحد تحویل خواهد شد; اظهار کرد: در حال حاضر زمین ١۵٠ هزار واحد مسکونی برای دسته‌های گروهی و انفرادی; زمین ۵۵٠ هزار واحد گروه انبوه‌سازان; زمین‌های ١١۵ هزار واحد نیروهای مسلح; زمین ١٠٠ هزار واحدشهری در بافت فرسوده; زمین‌های  ١٠٠ هزار واحد خود مالکی; زمین ٢٢٠ هزار واحد روستایی تامین و ساخت این واحدها آغاز شده است.

وی گفت: در مجموع علمیات ساخت 1 میلیون و ٢٣۵ هزار واحد شروع شده و سخت‌ترین مرحله ساخت زمین بوده است.

ثبت نام مسکن ملی

ایسنا، 3 خرداد 1402

معاون وزیر راه و شهرسازی از تصویب پرداخت وام ۴۰۰ میلیون تومانی نهضت مسکن ملی با سود ۲ درصد برای دهک‌های یک تا ۴ خبر داد.

به گزارش ایسنا، هادی عباسی، در جمع خبرنگاران با بیان اینکه خبرهای خوبی برای متقاضیان نهضت ملی مسکن داریم; گفت:

اولین خبر خوب است که سقف تسهیلات به ۵۵٠ میلیون تومان افزایش یافته و به بانک‌ها ابلاغ شده است.
دومین خبر هم این است که به دهک‌های اول و دوم; که برای پرداخت آورده اولیه مشکل داشتند; وام ۴٠٠ میلیون تومان با نرخ ٢ درصد و در زمان پرداخت ١۵ ساله; و برای دهک سوم و چهارم وام ٣٠٠ میلیون تومانی با نرخ دو درصد; در مدت زمان ١۵ ساله از محل صندوق ملی مسکن ارائه می‌شود.

وی گفت: در مجموع علمیات ساخت یک میلیون و ٢٣۵ هزار واحد شروع شده و سخت‌ترین مرحله ساخت زمین بوده است.

فردا نیوز، 9 خرداد 1402

بررسی بازپرداخت وام ۳۰۰ میلیون تومانی نهضت ملی مسکن اقشار خاص نشان می‌دهد متقاضیان در دوره ۱۵ ساله ماهانه ۱.۹ میلیون تومان پرداخت می‌کنند.

شنبه گذشته; سوم خرداد ماه 1402; معاون وزیر راه و شهرسازی از تصویب پرداخت وام 300 و 400 میلیون تومانی نهضت مسکن ملی با سود 2 درصد برای دهک‌های 1 تا 4 خبر داد.

هادی عباسی; با اشاره به برنامه‌های حمایتی دولت از دهک‌های 1 تا 4 متقاضی نهضت ملی مسکن گفت: در شورای عالی مسکن با حمایت رئیس جمهور; 400 میلیون تومان وام نهضت ملی مسکن با سود 2 درصد برای دهک های 1 و 2 مصوب شد.

برای متقاضیان دهک 3 و 4 نیز وام 300 میلیونی با سود 2 درصد مصوب شده است.این وام‌ها برای اقشار خاص ازجمله مددجویان کمیته امداد و بهزیستی است.

نحوه بازپرداخت اقساط وام مسکن ملی

مشخص نیست بازپرداخت این وام‌ها به صورت ساده است یا قرار است مانند وام 550 میلیون تومانی نهضت ملی مسکن با سود 23 درصدی به‌صورت پلکانی خواهد بود. در روش ساده بازپرداخت 15 ساله مبلغ اقساط ماهانه حدود 1 میلیون و 630 هزار تومان خواهد بود.

کل بازپرداخت وام 300 میلیون تومانی 347 میلیون و 494 هزار تومان است، این بدان معناست که کل سود تسهیلات مذکور 47 میلیون و 494 تومان است.

 

بیشتر بخوانید: پیش‌بینی هزینه ساخت مسکن در تهران؛ رکود ساخت‌و‌ساز در سال 1402

 

 

جزئیات بازپرداخت پلکانی اقساط وام مسکن ملی

در بازپرداخت پلکانی نیز مبلغ قسط در دوره اول (سال اول) 1 میلیون و 574 هزار تومان و مبلغ آخرین قسط (ماه 12 سال 15) حدود 2 میلیون و 381 هزار تومان است. کل بازپرداخت وام مذکور 351 میلیون و 341 هزار تومان و کل سود 51 میلیون و 341 هزار تومان خواهد بود.

همچنین اقساط ماهانه وام 400 میلیون تومانی نهضت ملی مسکن اقشار خاص در بازپرداخت ساده; 2 میلیون و 574 هزار تومان; و کل سود آن 63 میلیون و 326 هزار تومان است.

در روش پلکانی اقساط ماهانه از حدود 2.1 میلیون تومان آغاز و به 3 میلیون و 174 هزار تومان در دوره 15 افزایش می‌یابد. کل سود این تسهیلات در روش مذکور حدود 68.5 میلیون تومان است.

بازپرداخت پلکانی اقساط وام

 

اقساط ماهانه وام 550 میلیون تومانی پروژه‌های نهضت ملی مسکن در روش پلکانی از حدود 9.5 میلیون تومان آغاز شده و در ماه 12 سال بیستم به بیش از 16.6 میلیون تومان افزایش می‌یابد.

محاسبه سود و اقساط تسهیلات 550 میلیون تومانی نهضت ملی مسکن نشان می‌دهد کل سود وام مذکور 2 میلیارد و 508 میلیون تومان خواهد بود. در مجموع نیز متقاضی باید 3 میلیارد و 58 میلیون و 556 هزار تومان برای وام 550 میلیون تومانی پرداخت کند.

در بازپرداخت پلکانی تسهیلات، قسط ماهانه دوره دهم (سال دهم) بالغ بر 12 میلیون و 370 هزار تومان است. قسط دوره 15 (سال 1417 در صورت آغاز پرداخت تسهیلات از سال جاری) نیز 14 میلیون و 473 هزار تومان خواهد بود.

 

افزایش مبلغ وام مسکن ملی : جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

با این که طرح وام مسکن ملی و اصولاً پروژه موسوم به نهضت مسکن ملی برای حمایت از اقشار ضعیف‌تر جامعه ایجاد و طراحی شده است، به نظر می‌رسد هزینه‌های مربوط به خانه‌دار شدن از این طریق، ازجمله اقساط بالا و پلکانی چنین وام‌هایی، همچنان در وسع این افراد نیست و همین مسئله ممکن است بازار مسکن ملی را هم به جایی برای سوداگران و کلاهبرداران تبدیل کند که بتوانند به مسکن ارزان‌تر دسترسی پیدا کرده و بعدها آن را با قیمت بالاتری به مردم بفروشند.
ازطرف دیگر، زمان تحویل این خانه‌ها هم مشخص نیست و دولت نتوانسته است بنا به دلایل مختلف، ازجمله تأمین مصالح اولیه، به قول خود عمل کرده و واحدهای ثبت نام کنندگان را در موعد مقرر تکمیل کرده و به آن‌ها تحویل دهد.

 

Show CommentsClose Comments

Leave a comment