جزئیات وام مسکن 550 میلیون تومانی؛ گامی دیگر در افزایش نرخ تورم!

در روزهای اخیر سرپرست مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده که سقف وام مسکن ملی در همۀ شهرها به‌صورت یکسان تا سقف 550 میلیون تومان افزایش پیدا خواهد کرد. این تصمیم چه تأثیرات مثبت و منفی‌ای در بازار آشفته مسکن این روزها خواهد داشت؟

وام مسکن

فهرست سرتیتر مطالب در مقاله: جزئیات وام مسکن 550 میلیون تومانی؛ گامی دیگر در افزایش نرخ تورم!

جزئیات طرح افزایش مبلغ وام مسکن در سال 1402

تجارت نیوز، 19 اردیبهشت 1402

به گزارش تجارت‌نیوز، مهرداد بذرپاش در حاشیه چهاردهمین همایش بین المللی سواحل; بنادر و سازه‌های دریایی در مورد پیشنهاد افزایش سقف وام مسکن ملی به گفت: پیشنهاد در حال بررسی است; و به احتمال زیاد این سقف به ۵۵۰ میلیون تومان افزایش می‌یابد.

دنیای اقتصاد، 19 اردیبهشت 1402

مهرداد بذرپاش در توییتر اعلام کرد: امروز در شورای پول و اعتبار; تسهیلات نهضت ملی مسکن به ۵۵۰ میلیون تومان افزایش یافت.

پیش از این سقف تسهیلات نهضت ملی مسکن ۴۵۰ میلیون تومان بود; که در برخی مناطق بانک‌ها مبلغی کمتر از این سقف را پرداخت می‌کردند. با وجود این، از سال گذشته با توجه به نوسانات نرخ مصالح ساختمانی; پیشنهاداتی برای افزایش سقف وام ساخت مسکن ارایه شده بود; که در نهایت این پیشنهادات در شورای پول و اعتبار بررسی شده; و سقف تسهیلات به ۵۵۰ میلیون تومان افزایش یافت.

 

بیشتر بخوانید: پیش‌بینی هزینه ساخت مسکن در تهران؛ رکود ساخت‌و‌ساز در سال 1402

 

ایرنا، 20 اردیبهشت 1402

سرپرست مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی وزارت راه و شهرسازی گفت: براساس پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی; و پیرو مصوبه شورای پول و اعتبار; تسهیلات ساخت نهضت ملی مسکن در تمامی شهرها یکسان شده و به مبلغ ۵۵۰ میلیون تومان رسیده است.

سرپرست مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی وزارت راه و شهرسازی خاطر نشان کرد: شورای پول و اعتبار در جلسه عصر روز گذشته; سقف فردی تسهیلات پروژه‌های حمایتی مسکن موضوع ماده ۴ قانون جهش تولید مسکن را معادل ۵۵۰ میلیون تومان; در تمامی شهرهای کشور به صورت یکسان تعیین کرد.

وی افزود: پیش از این مبلغ تسهیلات طرح نهضت ملی مسکن در شهرهای کوچک و کلان‌شهرها متفاوت بود; که با پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی و این مصوبه به صورت یکسان ۵۵۰ میلیون تومان تعیین شده است.

 

بیشتر بخوانید: مسکن ملی یا مسکن چینی؟ ارزان‌فروشی نفت به چه قیمت؟

 

اقتصاد نیوز، 21 اردیبهشت 1402

به گزارش اقتصادنیوز وام نهضت ملی مسکن به 550 میلیون تومان افزایش یافت. طبق مصوبه شورای پول و اعتبار; مبلغ تسهیلات نهضت ملی مسکن که تا پیش از این بین 250 تا 450 میلیون تومان در کل کشور متغیر بود; به صورت یکسان تعیین شد.

شنیده‌های موثق حکایت از آن دارد که نرخ سود وام نهضت ملی مسکن، نرخ سود متعارف نظام بانکی است. البته وزارت راه و شهرسازی پیشنهاد نرخ‌های پایین‌تری به عنوان نرخ سود این تسهیلات داشت; اما ظاهرا شورای پول و اعتبار با آن مخالفت کرد.

افزایش مبلغ وام مسکن

دنیای اقتصاد، 21 اردیبهشت 1402

شورای پول و اعتبار; در جلسه عصر سه‌شنبه ۱۹ اردیبهشت ماه; در حالی با پیشنهاد وزارت راه‌وشهرسازی برای افزایش سقف وام ساخت مسکن در قالب طرح نهضت ملی; ساخت یک میلیون مسکن در سال; موافقت کرد که انتظار می‌‌‌رفت سیاستگذار پولی; با توجه به از دست رفتن کارآیی وام خرید مسکن; در این زمینه نیز چاره‌‌‌اندیشی کند. اما با تصویب وام مسکن 550 میلیون تومانی عملاً اقدامی در راستای ترمیم وام خرید انجام نداده; و تنها وام ساخت پروژه‌‌‌های دولتی‌‌‌ساز را افزایش داده است.

این در حالی است که شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی; به‌عنوان مراجع سیاستگذاری و تصمیم‌گیری در حوزه تامین مالی بخش مسکن; لازم است نه تنها نسبت به وضعیت و قدرت پوشش‌دهی وام خرید مسکن اطلاع و آگاهی داشته باشند; بلکه در زمان از دست رفتن قدرت خرید این وام، که یکی از مهم‌ترین عوامل ضعف قدرت خرید متقاضیان از یک سو و تشدید دامنه رکود معاملات در بازار معاملات مسکن از سوی دیگر است; اقدام لازم در جهت به‌روزرسانی سقف و شرایط پرداخت این تسهیلات به متقاضیان واجد شرایط را انجام دهند.

آیا با قیمت‌های موجود در بازار، وام مسکن کارایی دارد؟

درشرایطی که وام خرید مسکن مدت‌‌‌هاست نه‌تنها در تهران; که در سایر شهرها حتی در بسیاری از شهرهای کوچک; قدرت پوشش‌‌‌دهی و کارآیی خود را از دست داده است; هنوز هیچ اقدامی برای ترمیم وام خرید; که درواقع به معنای ترمیم قدرت خرید متقاضیان و خانوارهای فاقد مسکن است; صورت نگرفته است.

در تهران، قدرت وام خرید در پوشش بهای یک آپارتمان معمولی در مناطق متوسط شهر هم‌‌‌اکنون به کمتر از ۵ مترمربع رسیده است. این پوشش‌‌‌دهی در سایر شهرها نیز به زیر سطح استاندارد نزول کرده است.

همچنین در ماه‌های گذشته نظارت درستی بر عملکرد و میزان اثربخشی فعالیت‌‌‌ها و تسهیلات پرداختی از سوی بانک تخصصی حوزه مسکن در کمک به قدرت خرید خانه‌‌‌اولی‌‌‌ها و متقاضیان مسکن (خانوارهای فاقد مسکن); نشده است.

 

بیشتر بخوانید: آشنایی با بهترین روش‌های قیمت گذاری مسکن

 

آینده بازار ملک با این وام‌ها چه خواهد شد؟

در چنین شرایطی، به دلیل وضعیت فعلی بازار معاملات مسکن; به‌خصوص تشدید رکود معاملات خرید ناشی از ضعف و افت شدید قدرت خرید متقاضیان مسکن; ضرورت‌‌‌ها ایجاب می‌‌‌کرد همزمان با تصمیم‌گیری و صدور مصوبه افزایش وام ساخت مسکن دولتی; موضوع افزایش سقف وام خرید مسکن و تسهیل شرایط پرداخت و بازپرداخت این وام نیز مورد بررسی و در دستور کار سیاستگذار پولی و بانکی قرار می‌‌‌گرفت.

حال اما یکی از دو بال مهم تامین مالی در حوزه مسکن; یعنی وام اثربخش در پوشش هزینه خرید آپارتمان، عملا نادیده گرفته شده و سیاستگذار تنها یک بال; یعنی وام ساخت را تقویت کرده است. هر چند تقویت و ترمیم وام ساخت نیز تنها مربوط به پروژه‌‌‌های مسکن‌سازی دولتی بوده است و سایر ساخت‌وسازها را که از سوی بخش خصوصی انجام می‌شود دربرنگرفته است.

اگرچه با توجه به افزایش هزینه‌‌‌های ساخت و ناکافی بودن مبلغ تسهیلات تعیین شده برای ساخت واحدهای مسکونی طرح مسکن‌سازی دولتی; ترمیم و افزایش سقف وام لازم بود; اما سیاستگذار باید بال دیگر ترمیم تامین مالی در بخش مسکن از محل تسهیلات بانکی، یعنی وام خرید را نیز ترمیم می‌‌‌کرد. وام ساخت واحدهای دولتی‌‌‌ساز-ساخت یک میلیون مسکن در سال- پیش از این به طور متوسط ۳۵۰ میلیون تومان بود.

رویای خرید خانه در ایران

 

افزایش مبلغ وام مسکن در سال 1402: جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

از آنجا که این وام صرفاً به مسکن ملی اختصاص داده شده و با توجه به بالا بودن سود اقساط آن و جریمه‌های سنگین دیرکرد، به نظر نمی‌رسد این وام بتواند اوضاع آشفتۀ بازار مسکن را بهبود دهد. چون در عمل با وامی که اقساط ماهانه آن با سود 18 درصد حدود 9 میلیون و 700 هزار تومان است (آن هم در شرایطی که پایه حقوق 1402 حدود 8 میلیون تومان است!) عملاً این وام غیرقابل استفاده است و صذفاً با افزایش نقدینگی موجود در جامعه، موجب افزایش چندین و چند بارۀ نرخ تورم خواهد شد.

بهتر بود مسئولان امر به‌جای افزایش نقدینگی و دامن زدن به تورم، چاره‌ای برای کنترل تورم و اصلاح ساختارهای اقتصاد کلان می‌اندیشیدند. در این صورت آشفته‌بازار مسکن هم به‌مرور روی آرامش و ثبات را می‌دید.

 

Show CommentsClose Comments

Leave a comment