نرخ رسمی کمیسیون برای مشاوران املاک اعلام شد/ خبر خوب برای مستاجرها

مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران با اعلام حق کمیسیون رسمی مشاوران املاک، دریافت کمیسیون‌های غیرقانونی توسط مشاوران املاک در معاملات مسکن را تخلف خواند و از شهروندان خواست تعرفه‌های غیرمتعارف پرداخت نکنند.

حق کمیسیون رسمی مشاوران املاک اعلام شد

اقتصاد نیوز – ۶ آذر ۱۴۰۲

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا،  اداره کل راه و شهرسازی استان تهران، حسین جنتی در این باره گفت: در حالی تعرفه خرید و فروش آپارتمان ۲۵ صدم درصد از هر دو طرف معامله و مجموعا نیم درصد بهای خرید است که برخی مشاوران املاک در تهران از هریک از متعاملین یک درصد و در مجموع ۲ درصد بهای خرید ملک کمیسیون دریافت می‌کنند.

وی افزود: هیچ مشاور املاکی حق دریافت رقم بالاتر و غیرقانونی از متعاملین مسکن ندارد.

این مسئول خاطرنشان کرد: این درحالی است که تاکنون و ظرف ۶ ماهه اخیر در طرح ضربتی ساماندهی مشاورین املاک غیرمجاز در سراسر کشور در استان تهران تاکنون یکهزار و ۳۰۰ واحد صنفی مشاور املاک پلمب شده‌اند که دلیل اصلی تعطیلی آنها فعالیت صنفی غیرمجاز و بدون پروانه کسب اعلام شده است.

بیشتر بخوانید: جدیدترین قیمت مسکن در محله های تهران اعلام شد

به گفته جنتی در استان تهران ۲۸ هزار مشاور املاک ثبت شده که از این میزان ۵ هزار مشاور املاک غیر مجاز هستند.

خبر مهم برای مشاورین املاک/ کد رهگیری در سامانه اجاره اجباری می‌شود

اقتصاد نیوز – ۳۰ آبان ۱۴۰۲

اقتصادنیوز: معاون وزیر راه و شهرسازی از امکان دریافت کد رهگیری در سامانه املاک و مستغلات برای مشاوران املاک فراهم خبر داد.

هادی عباسی‌اصل اظهار کرد: تا کنون ۴۱ هزار و ۹۶۳ قرارداد با کد رهگیری اجاره رایگان بین موجران و مستاجران در سامانه املاک و مستغلات به امضا رسیده است. برنامه بعدی این است که مشاوران املاک در این فرآیند وارد شوند.

وی افزود: در مواقعی مالک و مستاجر یکدیگر را پیدا می‌کنند که طبیعتا راسا اقدام به ثبت قرارداد می‌کنند. در مواردی مشاوران املاک، واسطه‌ی انعقاد قرارداد می‌شوند که در نرم‌افزار حالت باواسطه نیز آماده شده است.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: حالت دیگر این است که مالکان ممکن است چند نفر باشند که برای این موضوع نیز یک گزینه فراهم می‌کنیم. حالت‌های متنوعی ممکن است به وجود بیاید که نرم‌افزار به صورت هفتگی به‌روز رسانی می‌شود.

عباسی بیان کرد: برنامه‌ی بعدی ما ایجاد امکان ثبت رایگان قراردادهای خرید و فروش خواهد بود.

وی درباره این موضوع که برخی عنوان می‌کنند طبق قانون باید متعاملین و شاهدان هنگام انعقاد قرارداد در یک مکان حضور داشته باشند گفت: با توجه به گسترش فناوری و در راستای ایجاد رفاه عمومی باید امور را برای مردم تسهیل و کم‌هزینه کنیم. در ارایه کد رهگیری رایگان تلاش کردیم ضمن تسهیل شرایط، آسیب‌ها را به حداقل برسانیم.

بیشتر بخوانید: پیش‌بینی‌ها از بازار مسکن/ آیا رکود بازار مسکن ماندنی است؟

معاون وزیر راه و شهرسازی توضیح داد: در فرآیند ثبت قرارداد اجاره شش بار به مستاجر و مالک و حداقل دو شاهد کد رمز تایید به صورت پیامک یک بار مصرف ارسال می‌شود.

به گفته عباسی‌اصل، طرفین معامله در مقاطع متعدد مثل تحویل و تحول می‌توانند قرارداد را فسخ کنند. ممکن است مواردی دچار مشکل شود اما قاعده‌گذاری برای حالت خاص وضع نمی شود. ما وظیفه داریم با علم روز جلو برویم و در این ۴۲ هزار قرارداد با مشکل خاصی مواجه  نشده ایم.

سخن نهایی

اجباری شدن ثبت کد رهگیری در سامانه و همینطور تعیین نرخ رسمی کمیسیون می‌تواند خبر خوبی برای مستاجرها باشد چرا که امکان اخذ کمیسیون‌های غیرمنطقی را تا حدود زیادی از بین می‌برد.

Show CommentsClose Comments

Leave a comment