ثبت قرارداد اجاره و دریافت کد رهگیری رایگان شد

همان‌طور که می‌دانید، چند سالی است که دریافت کد رهگیری در زمان ثبت قراردادهای خرید و فروش و اجاره مسکن در بنگاه‌های معاملات املاک ضروری شده است. حالا چند روزی است که سامانه‌ای راه‌اندازی شده که گفته می‌شود می‌توان قراردادهای اجاره را به‌صورت رایگان و بدون مراجعه به بنگاه‌های مشاور املاک در آن ثبت و کد رهگیری را دریافت کرد.

کد رهگیری مسکن

فهرست سرتیتر مطالب در مقاله: ثبت قرارداد اجاره و دریافت کد رهگیری رایگان شد

بررسی چند و چون رایگان شدن دریافت کد رهگیری برای قراردادهای اجاره

اصلاحات نیوز، 23 اردیبهشت 1402

به گزارش اصلاحات نیوز؛ بر اساس اطلاعات مندرج در سامانه املاک و اسکان کشور، سامانه معاملات املاک و مستغلات کشور راه‌اندازی شد.

این سامانه در راستای وظایف قانونی وزارت راه و شهرسازی; ازجمله ماده ۱۸ قانون جهش تولید مسکن; تهیه شده و بر مبنای این بند قانونی «رصد و نظارت بر بازار مسکن، ثبت همه معاملات املاک و مستغلات اعم از خرید; فروش; پیش خرید; پیش فروش; رهن و اجاره مسکن برای متعاملین در بنگاه‌های مشاوران املاک توسط بنگاه‌ها و برای سایر متعاملین خارج از بنگاه‌های مشاوران املاک توسط خود متعاملین; در سامانه معاملات املاک و مستغلات کشور و ثبت قرارداد; أخذ شناسه (کد) رهگیری بدون أخذ هزینه الزامی است.»

بر این اساس در اولین فاز شروع به کار این سامانه; امکان ثبت و استعلام قراردادهای ثبت شده برای قرارداد اجاره‌ مسکن در حالت یک به یک (یک مالک شش دانگ به یک مستاجر)، به صورت برخط فراهم شده است; و مؤجر و مستاجر می‌توانند قرارداد اجاره‌ واحد مسکونی مورد معامله‌ خود را در این سامانه انجام داده; و کد رهگیری و نسخه‌ الکترونیکی آن را دریافت کنند.

 

بیشتر بخوانید: کد رهگیری املاک چیست و چه کاربردی دارد؟

به معنای دیگر هم اکنون مستاجر و موجر می‌توانند بدون نیاز به مراجعه به بنگاه معاملات املاک; با ثبت قرارداد در این سامانه کد رهگیری رایگان دریافت کنند.

با ثبت اطلاعات موجر، اطلاعات ملک، مبلغ و تاریخ قرارداد; تعهدات طرفین، ثبت قبوض و در نهایت ثبت اطلاعات مستاجر; زمینه دریافت کد رهگیری مهیا خواهد شد.

از طرفی، امکان استعلام کد رهگیری قراردادهای اجاره مسکن نیز در این سامانه وجود دارد.

تجارت نیوز، 23 اردیبهشت 1402

به گزارش تجارت‌نیوز، بر اساس اطلاعات مندرج در سامانه املاک و اسکان کشور; سامانه معاملات املاک و مستغلات کشور راه‌اندازی شد.

بر این اساس در اولین فاز شروع به کار این سامانه; امکان ثبت و استعلام قراردادهای ثبت شده برای قرارداد اجاره‌ مسکن در حالت یک به یک (یک مالک شش دانگ به یک مستاجر); به صورت برخط فراهم شده است; و مؤجر و مستاجر می‌توانند قرارداد اجاره‌ واحد مسکونی مورد معامله‌ خود را در این سامانه انجام داده; و کد رهگیری و نسخه‌ الکترونیکی آن را دریافت کنند.

به معنای دیگر هم اکنون مستاجر و موجر می‌توانند بدون نیاز به مراجعه به بنگاه معاملات املاک با ثبت قرارداد در این سامانه کد رهگیری رایگان دریافت کنند.

کدهای رهگیری اجاره

فردا نیوز، 23 اردیبهشت 1402

بر اساس اطلاعات مندرج در سامانه املاک و اسکان کشور، سامانه معاملات املاک و مستغلات کشور راه‌اندازی شد.

این سامانه در راستای وظایف قانونی وزارت راه و شهرسازی تهیه شده و بر مبنای این بند قانونی «رصد و نظارت بر بازار مسکن»; ثبت همه معاملات املاک و مستغلات اعم از خرید، فروش; پیش خرید، پیش فروش; رهن و اجاره مسکن برای متعاملین در بنگاه‌های مشاوران املاک توسط بنگاه‌ها; و برای سایر متعاملین خارج از بنگاه‌های مشاوران املاک توسط خود متعاملین; در سامانه معاملات املاک و مستغلات کشور و ثبت قرارداد، أخذ شناسه (کد) رهگیری بدون أخذ هزینه الزامی است.

 

بیشتر بخوانید: اجاره کانکس در تهران برای زندگی؛ رواج کانکس‌خوابی در نتیجه گرانی مسکن

 


به گزارش فارس، مراحل ثبت قرارداد اجاره در این سامانه بسیار ساده تعریف شده; و در گام اول باید پس از تایید مدارک هویتی برای ورود به سامانه بر روی گزینه ایجاد قرارداد کلیک شود.

موجران و مستاجران برای انعقاد قرارداد اجاره و اخذ کد رهگیری رایگان می‌توانن به وب سایت srem.ir مراجعه کنند.

 

انتخاب ، 23 اردیبهشت 1402

سامانه ملی املاک و اسکان کشور; با هدف امکان ثبت و استعلام قراردادهای ثبت شده و کاهش هزینه‌ها; اقدام به راه‌اندازی نسخه آزمایشی سامانه ثبت اجاره مسکن کرد; که براساس آن امکان ثبت قرارداد اجاره و دریافت کد رهگیری بدون مراجعه به بنگاه معاملات املاک; به صورت رایگان فراهم شده است.
با راه‌اندازی این سامانه; مالک و مستاجر بدون مراجعه به بنگاه و در یک روند کاملاً شفاف و قانونی; و تنها با درج اطلاعات خود در سامانه می‌توانند نسبت به ثبت قراردادهای خود; و دریافت کد رهگیری به صورت قانونی و رایگان اقدام کنند.

 

در اولین مرحله شروع به‌کار سامانه معاملات املاک و اسکان کشور; امکان ثبت و استعلام قراردادهای ثبت‌شده برای قرارداد اجاره‌ مسکن در حالت یک به یک (یک مالک شش دانگ به یک مستاجر); به‌صورت برخط فراهم شده و هر دو می‌توانند قرارداد اجاره‌ واحد مسکونی مورد معاملۀ خود را; بدون نیاز مراجعه به بنگاه در این سامانه انجام داده; و کد رهگیری و نسخه‌ الکترونیکی آن را رایگان دریافت کنند.

قیمت اجاره خانه در تهران

قراردادهای ثبت شده در این سامانه قانونی بوده و امکان استعلام کد رهگیری قراردادهای اجاره مسکن و پیگیرد در مراجع قضایی را دارد.

دریافت رایگان کد رهگیری اجاره املاک: جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

به نظر می‌رسد این سامانه با هدف شفاف‌تر شدن تعداد معاملات مسکن; اعم از خرید و فروش و اجاره و… راه‌اندازی شده است و قرار است در روند اخذ مالیات از خانه‌های خالی و همچنین مالیات بر معاملات مکرر مسکن به دولت کمک کند. در همین زمینه می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به سه مقاله‌ای که لینک آن‌ها در ادامه درج می‌شود مراجعه کنید:

Show CommentsClose Comments

Leave a comment