اخطار کتبی به مالکان خانه‌های خالی :آخرین مهلت صاحبخانه‌ها

بحث اخذ مالیات از خانه‌های خالی نزدیک 2 سال است که در دستور کار مجلس قرار گرفته است; اما دولت تا کنون موفق به اجرای این طرح به‌صورت کامل نبوده است. امسال و با داغ شدن بحث مالیات‌ها در حوزه‌های مختلف، موضوع گرفتن مالیات از خانه‌های خالی هم جدی‌تر شده است.

در هفته‌های گذشته خبر رسید که گشت شناسایی خانه‌های خالی راه‌اندازی شده و ظاهراً براساس جدیدترین خبر در این زمینه، قرار است به مالکان خانه‌های خالی، خصوصاً در کلان‌شهرها، اخطار کتبی ارسال شده و برای پر کردن واحدهایشان مهلت قانونی مقرر شود.

خانه‌های خالی

فهرست سرتیتر مطالب در مقاله: آخرین مهلت صاحبخانه‌ها: اخطار کتبی به مالکان خانه‌های خالی

تکلیف مالیات خانه‌های خالی و صاحبان این خانه‌ها چه می‌شود؟

ایرنا، 20 اردیبهشت 1402

علیرضا فخاری عصر چهارشنبه در جلسه شورای مسکن; با اشاره به شناسایی خانه‌های خالی اظهار داشت: بعضی از طرح‌های مسکن مهر در پرند و پردیس; که با هدف جبران کسری برای نیازمندی عمومی مردم در حوزه مسکن ساخته شده; هنوز خالی از سکنه است.

وی با اشاره به علل خالی بودن برخی خانه‌ها در پرند و پردیس افزود: از علت‌های این موضوع; عدم توزیع صحیح مسکن است; زیرا برخی افراد غیرمسئول در فضای سودا گرایانه با خرید این خانه‌ها در مقاطع مختلف; از کسانی که داوطلب خرید این واحدها بوده و جزو دهک‌‌هایی بودند که از تسهیلات استفاده کردند; سبب شدند تا این خانه‌ها جزو خانه‌های خالی باشد; که باید قانون در مورد آنها اعمال و مالیات دریافت شود.

استاندار تهران عنوان کرد: شناسایی کامل چنین واحدهایی و اخطار کتبی به آخرین مالکان در دستو رکار قرار گرفته; تا این واحدها در چرخه استفاده قرار بگیرد و از فضای سوداگرانه مسکن فاصله بگیریم.

آخرین وضعیت نهضت ملی مسکن و پیشرفت طرح و علت بازدارنده یا کند بودن روند فعالیت آنها نیز بررسی و به دستگاه‌ها دستورات لازم صادر شد.

علت کند بودن روند اجرای طرح مسکن ملی در تهران

وی خاطرنشان کرد: در استان تهران کمبود زمین داریم; و از طرفی جبران بخشی از کمبود زمین ازطریق بازآفرینی می‌تواند صورت بگیرد; که در تهران و برخی شهرستان‌‌های اقماری با سازه‌های فرسوده مواجه هستیم; که باید در بازآفرینی ساخت و ساز صورت گیرد; و سهم تامین زمین در استان تهران از این طریق جبران شود.

 

بیشتر بخوانید: کاهش قیمت اوراق مسکن؛ خبر خوش برای متقاضیان وام

 

استاندار تهران یادآور شد: یکی از عوامل دیگر عقب‌ماندگی مسکن; مربوط به حوزه‌های زیرساختی است; زیرا بعضی از طرح‌ها رو به اتمام است و آمادگی لازم برای بهره‌برداری آن‌ها وجود دارد; منتها برخی سازمان‌ها برای تامین زیرساخت‌ها تلاش نکرده بودند که به آنها تذکر داده شد و فاصله زمانی در نظر گرفته شده; تا آخرین گزارش‌ها را ارائه دهند. همچنین در استانداری نیز از طریق حوزه فنی دستگاه‌های حوزه زیرساختی باید پاسخگویی لازم را داشته باشند.

قانون اخذ مالیات از خانه های خالی

خبرگزاری فارس، 20 اردیبهشت 1402

علیرضا فخاری استاندار تهران; در جلسه شورای مسکن اظهار کرد: برخی از پروژه‌های مسکن مهر در پرند و پردیس که با هدف جبران کسری برای نیازمندی عمومی مردم در حوزه مسکن ساخته شده; هنوز خالی از سکنه است. شناسایی کامل چنین واحدهایی و اخطار کتبی به آخرین مالکان در دستورکار قرار گرفته; تا این واحدها در چرخه استفاده قرار بگیرند و از فضای سوداگرانه مسکن فاصله بگیریم.

 

بیشتر بخوانید: مالیات 60 درصدی معاملات مسکن ؛ احتکار و ورود سرمایه‌گذاران به بورس

 

استاندار تهران خاطرنشان کرد: از عوامل دیگر عقب‌ماندگی مسکن مربوط به حوزه‌های زیرساختی است; چراکه بعضی از پروژه‌ها رو به اتمام است و آمادگی لازم برای بهره‌برداری آن‌ها وجود دارد; منتها برخی سازمان‌ها برای تامین زیرساخت‌ها تلاش نکرده بودند; که به آن‌ها تذکر داده و فاصله زمانی در نظر گرفته شده; تا آخرین گزارش‌ها را ارائه دهند.

اکو ایران، 20 اردیبهشت 1402

در روزهای گذشته سید جواد سادات; مشاور وزیر راه و شهرسازی در حوزه مسکن; از راه‌اندازی گشت‌های مشترک شهرداری; سازمان امور مالیاتی برای شناسایی میدانی خانه‌های خالی در مناطق مختلف شهری خبر داده بود.

آن طور که مشاور مسکن وزیر راه و شهرسازی در 16 اردیبهشت اظهار کرده بود; تا 15 روز آتی مالکان در کلانشهرها; به ویژه شهر تهران; نسبت به عرضه این واحدها به بازار مسکن اقدام کنند.

سادات گفته بود که وزارت راه و شهرسازی در گام نخست از سامانه‌هایی که در اختیار داشته و اطلاعاتی که از سامانه‌های سایر دستگاه‌ها اخذ کرده; بزرگ مالکانی که دارای خانه‌های خالی هستند; ازجمله بانک‌ها و سایر نهادهای دولتی را شناسایی کرده; و سازمان امورمالیاتی برای تعدادی از آنها برگه تشخیص ارائه کرده  و تعدادی از آنها نیز تعیین تکلیف شده است.

 

بیشتر بخوانید: گشت ارشاد این بار برای خانه‌ها! راه‌اندازی گشت شناسایی خانه‌های خالی

ملاک خالی بودن یا نبودن خانه‌ها

مهم‌ترین ملاک وزارت راه و شهرسازی برای خالی نبودن خانه‌‌های خالی; پرکردن اطلاعات در سامانه ملی املاک و اسکان است. شهروندان اطلاعات خود را در سامانه ملی املاک و اسکان ثبت کنند.

عصر امروز نیز علیرضا فخاری، استاندار تهران در جلسه شورای مسکن اظهار کرده که بعضی از پروژه‌های مسکن مهر در پرند و پردیس; که با هدف جبران کسری برای نیازمندی عمومی مردم در حوزه مسکن ساخته شده; هنوز خالی از سکنه است.

قیمت اجاره خانه در تهران

براساس اظهارات فخاری، شناسایی کامل چنین واحدهایی و اخطار کتبی به آخرین مالکان در دستور کار قرار گرفته; تا این واحدها در چرخه استفاده قرار بگیرد و از فضای سوداگرانه مسکن فاصله بگیریم.

 

بیشتر بخوانید: ماجرای مالیات خانه‌های لوکس به کجا کشید؟/ دولت قصد کوتاه آمدن ندارد.

تجارت نیوز، 21 اردیبهشت 1402

به گزارش تجارت‌نیوز; علیرضا فخاری عصر چهارشنبه در جلسه شورای مسکن با اشاره به شناسایی خانه‌های خالی اظهار داشت: بعضی از طرح‌های مسکن مهر در پرند و پردیس که با هدف جبران کسری برای نیازمندی عمومی مردم در حوزه مسکن ساخته شده; هنوز خالی از سکنه است.

فخاری ادامه داد: آخرین وضعیت نهضت ملی مسکن و پیشرفت طرح و علت بازدارنده یا کند بودن روند فعالیت آنها نیز بررسی و به دستگاه‌ها دستورات لازم صادر شد.

 

بیشتر بخوانید: با 80 میلیون تومان در کدام مناطق تهران می‌توان خانه رهن کرد؟

 

وی خاطرنشان کرد: در استان تهران کمبود زمین داریم و از طرفی جبران بخشی از کمبود زمین از طریق بازآفرینی می‌تواند صورت بگیرد که در تهران و برخی شهرستان‌ های اقماری با سازه‌های فرسوده مواجه هستیم که باید در بازآفرینی ساخت و ساز صورت گیرد و سهم تامین زمین در استان تهران از این طریق جبران شود.

اخطار کتبی به مالکان خانه‌های خالی : جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

تا زمانی که برنامه‌های مدونی برای اجرای قانون اخذ مالیات از صاحبان خانه‌های خالی وجود نداشته و جزئیات آن کاملاً مشخص نشود، اجرای کامل این قانون، خصوصاً به‌صورت عادلانه، برای همه صاحبخانه‌ها و در تمامی شهرها، بعید به نظر می‌رسد. اما با همۀ این‌ها باید منتظر ماند و دید که بعد از اتمام مهلت قانونی به صاحبخانه‌ها برای پر کردن خانه‌هایشان، دولت چه رویکردی برای گرفتن مالیات از صاحبان خانه‌های خالی اتخاذ خواهد کرد.

 

 

Show CommentsClose Comments

Leave a comment