وام خرید مسکن دوبرابر می‌شود؛ جزئیات دریافت وام دو میلیاردی مسکن

با توجه به خبرهایی که در چند روز گذشته منتشر شده، وام خرید مسکن افزایش چشمگیری داشته است و خانوارهایی که دارای چهار فرزند هستند می‌توانند تا یک میلیارد و ۹۲۰ میلیون تومان وام خرید مسکن دریافت کنند. با این وجود برخی شروط مثل الزام خانوارها به خرید اوراق تسه به مبلغ ۳۸۰ میلیون تومان و شرط سنی برای فرزندان ممکن است باعث شود که همه نتوانند از این وام استفاده کنند. با ما همراه باشید تا کلیه شرایط وام مسکن جدید و رقم آن را با هم بررسی کنیم:

جدیدترین قیمت خرید وام مسکن+ جزئیات

اقتصاد نیوز – ۸ آذر ۱۴۰۲

در حال حاضر زوجین ساکن شهر تهران که دارای چهار فرزند زیر ۲۰ سال هستند برای دریافت وام جدید یک میلیارد و ۹۲۰ میلیون تومانی باید تعداد ۳۹۲۰ برگه تسه با قیمت ۹۷ تا ۹۹ هزار تومانی خریداری کنند که جمع مبلغ برای دریافت وام مذکور حدود ۳۸۰ میلیون تومان می‌شود.

به گزارش  اقتصاد نیوز به نقل از ایسنا، بانک مسکن روز ششم آبان ۱۴۰۲ اعلام کرد که سقف وام از محل خرید اوراق تسهیلات مسکن  برای زوجین دارای فرزند  تا دو برابر افزایش یافته است. به این ترتیب تسهیلات مذکور که تا پیش از این ۹۶۰ میلیون تومان بود تا یک میلیارد و ۹۲۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرد.

اما برای دریافت امتیاز هر ۵۰۰ هزار تومان از این تسهیلات باید یک برگ اوراق تسه خریداری کرد. قیمت این اوراق در حال حاضر بین ۹۷ تا ۹۹ هزار تومان است.

بدین ترتیب برای دریافت وام یک میلیارد و ۹۶۰ میلیون تومانی باید ۳۹۲۰ برگه اوراق خریداری کرد که زوجین تهرانی باید حدود ۳۸۰ میلیون تومان هزینه کنند.

با توجه به این‌که وام مذکور در راستای جوانی جمعیت طراحی شده متاهل‌های ساکن تهران که فاقد فرزند هستند باید همانند قبل برای دریافت وام ۸۰۰ میلیون تومانی خرید تعداد ۱۶۰۰ برگه اوراق تسهیلات به اضافه ۱۶۰ میلیون تومان وام جعاله تعداد ۳۲۰ برگه جمعا ۱۹۲۰ برگه اوراق خریداری کنند که با قیمت ۹۷ هزار تومانی باید ۱۸۶ میلیون و ۲۴۰ هزار تومان هزینه کنند.

بیشتر بخوانید: جزئیات پرداخت وام مسکن فرزند سوم و بیشتر؛ با این مبالغ می‌توان خانه‌دار شد؟

مجردهای تهرانی نیز می‌توانند ۴۰۰ میلیون تومان وام خرید به اضافه ۱۶۰ میلیون تومان تسهیلات جعاله دریافت کنند که با این حساب باید ۸۰۰ برگه برای وام خرید و ۳۲۰ برگه برای جعاله جمعا به تعداد ۱۱۲۰ فقره خریداری کنند. بنابراین باید ۱۰۸ میلیون و ۶۴۰ هزار تومان پرداخت کنند.

سقف این تسهیلات برای مراکز استان و شهرهای با جمعیت بیش از ۲۰۰ هزار نفر برای مجردها به ۳۲۰ و برای زوجین به ۶۴۰  میلیون تومان رسیده است.

با توجه به اینکه مجردها باید ۶۴۰ و متاهل‌های ساکن این شهرها نیز باید ۱۲۸۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند، مجردها باید ۶۲ میلیون و ۸۰ هزار تومان و متاهل‌ها نیز ۱۲۴ میلیون و ۱۶۰ هزار تومان پرداخت کنند.

اما درخصوص وام یک میلیارد و۹۲۰ میلیون تومانی چنانچه خانواده‌ای دارای چهار فرزند زیر ۲۰ سال سن بوده و پدر به همراه فرزندان متولد شهر تهران باشند؛ براساس قانون «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» این خانواده درحالت انفرادی می تواند علاوه بر ۴۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن به ازای هر فرزند ۱۰۰ میلیون دیگر و درمجموع تا سقف ۸۰۰ میلیون تومان برای خرید مسکن و همچنین برای تعمیر مسکن علاوه بر ۱۶۰ میلیون تومان، به ازای هر فرزند ۴۰ میلیون تومان و به عبارتی تا ۳۲۰ میلیون تومان درقالب تسهیلات جعاله از محل اوراق ممتاز بانک مسکن استفاده کند.

به طور مثال اگر زوجین دارای یک فرزند کمتر از ۲۰ سال باشند به ازای هر ۸۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن زوجین می‌توانند ۲۰۰ میلیون تومان و به ازای ۱۶۰ میلیون تومان جعاله می‌توانند ۴۰ میلیون تومان دریافت کنند. لذا به این زوج علاوه ۹۶۰ میلیون تومان قبلی ۲۴۰ میلیون تومان بابت فرزندشان تعلق می‌گیرد که مجموعا می‌توانند یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان دریافت کنند.

زوجین دارای دو فرزند نیز به این ترتیب می‌توانند به ازای هر فرزند ۲۰۰ میلیون تومان بابت وام ۸۰۰ میلیون تومانی زوجین (مجموعا ۴ فقره وام ۱۰۰ میلیون تومانی خرید) و ۴۰ میلیون تومان بابت جعاله (مجموعا ۲ فقره وام ۴۰ میلیون تومانی) بگیرند که ۴۸۰ میلیون تومان می‌شود. با این حساب به خانواده‌های دارای دو فرزند یک میلیارد و ۴۴۰ میلیون تومان تعلق می‌گیرد.

به خانواده‌های دارای سه فرزند ۷۲۰ میلیون تومان افزوده می‌شود که مجموعا یک میلیارد و ۶۸۰ میلیون تومان است. خانواده‌های دارای چهار فرزند زیر ۲۰ سال نیز می‌توانند ۹۶۰ میلیون تومان بابت طرح جوانی جمعیت وام بگیرند که مجموعا یک میلیارد و ۹۲۰ میلیون تومان می‌شود.

سقف تسهیلات قابل استفاده زوجین در شهر تهران از محل اوراق ممتاز برای خرید مسکن یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان و جعاله مسکن ۳۲۰ میلیون تومان است.

البته طبیعتا متاهل‌های دارای فرزند در شهرستان‌ها نیز می‌توانند از طرح مذکور مبنی بر دو برابر شدن مبلغ وام استفاده کنند.

دوره بازپرداخت تسهیلات موضوع این دستورالعمل در تقسیط به روش ساده، به ازای هر فرزند زیر ۲۰ سال سن، به میزان دو سال (در مجموع برای پنج فرزند و حداکثر تا سقف ۱۰ سال) قابل افزایش است. در حال حاضر زمان بازپرداخت وام اوراق ۱۲ سال است که طبق طرح جوانی جمعیت می‌تواند تا ۲۲ سال افزایش پیدا کند.

اعطای این تسهیلات مشروط به آن است که نرخ باروری شهرستان محل تولد پدر و فرزند بالاتر از ۲.۵ نباشد.

با توجه به مهلت زمان اجرای قانون، اعطای تسهیلات موضوع این دستورالعمل حداکثر تا آبان ماه ۱۴۰۷ امکان‌پذیر خواهد بود.

قدرت خرید وام جدید مسکن: فقط ۱۴ متر

عصر ایران – ۷ مرداد ۱۴۰۲

هرچند افزایش میزان وام‌های مسکن مثبت است اما فرآیند اخذ وام سخت بوده و میزان بهره بانکی آن‌هم بسیار بالاست و با این میزان نرخ تورم‌های بالا تاثیر آنچنانی هم بر بازار خرید و فروش املاک ندارد.

عتماد نوشت: یکی از معتبرترین مراجعی که در گذشته می‌شد برای تحولات بازار مسکن به آن مراجعه کرد درگاه ملی آمار یا سایت مرکز آمار ایران بود که متاسفانه عملکرد این سامانه هم پس از روی کار آمدن دولت سیزدهم بسیار ضعیف شده به گونه‌ای که یا آمارها منتشر نمی‌شود یا با فاصله زمانی زیادی آمارها را اعلام می‌کند.

به عنوان نمونه آخرین آماری که مرکز آمار ایران از تحولات بازار مسکن شهر تهران منتشر کرده مربوط به 6 ماه قبل و 16 بهمن ماه می‌شود گزارشی تحت عنوان «شاخص و متوسط قیمت آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران دی‌ماه ١٤٠1» که در آن تغییر قیمت‌ها را اعلام کرده و پس از آن دیگر گزارشی در مورد قیمت آپارتمان‌های شهر تهران در این سایت بارگذاری نشده است و در سال جاری هم تنها به یک گزارش در این حوزه بسنده کرده که آن‌هم در مورد نتایج طرح گردآوری اطلاعات پروانه‌های ساختمانی صادر شده توسط شهرداری‌های کشور در پاییز 1401 است که در 20 اردیبهشت‌ماه در این سایت بارگذاری شده است.

پس از آن دیگر هیچ گزارشی در مورد تحولات قیمتی مسکن در 5 ماهی که از سال 1402 می‌گذرد در این سایت نمی‌توان دید. بانک مرکزی نیز به عنوان مرجع آماری دیگری است که 7 ماه است به سانسور اطلاعات در این زمینه دست زده. در حالی که رییس کل بانک مرکزی به تازگی از کاهش قیمت مسکن در کشور گفته و گویا ایشان و مدیران دیگری به آمارهایی دسترسی دارند که نباید به عامه مردم و حتی کارشناسان داده شود!

در عین حال، میزان وام خرید مسکن به 960 میلیون تومان افزایش پیدا کرده و سود آن‌هم 22.5 درصد اعلام شده اما با نگاهی به یکی از سایت‌های فروش آنلاین خرید و فروش املاک می‌توان دریافت که قیمت‌ها به گونه‌ای رشد کرده که با این مقدار وام اندک در مناطق شمال شهر تهران کمتر از ۱۰ درصد و در مناطق جنوبی تهران هم کمتر از ۳۰ درصد قیمت یک واحد مسکونی را می‌توان خریداری کرد.

وام 960 میلیونی و قیمت‌های مسکن در تهران

به عنوان مثال؛ هر متر مربع از یک واحد 66 متری در چهارراه پاسداران در این سایت دیوار 113 میلیون و 636 هزار تومان و با قیمت کل 7 میلیارد و 500 میلیون تومان اعلام شده، همچنین قیمت هر متر مربع یک واحد 89 متری در سعادت‌آباد خیابان صراف‌های شمالی 162 میلیون و 921 هزار تومان و با قیمت کل 14 میلیارد و 500 میلیون تومان اعلام شده و در تهرانپارس هم قیمت هر متر مربع یک واحد 88 متری 93 میلیون و 181 هزار تومان و با قیمت کل 8 میلیارد و 200 میلیون تومان اعلام شده است و در خیابان رودکی مترو نواب هم قیمت هر متر مربع واحدی 79 متری 79 میلیون و 746 هزار تومان و به قیمت 6 میلیارد و 300 میلیون تومان اعلام شده و می‌بینیم که وام 960 میلیون تومانی تنها می‌تواند بخش اندکی از این قیمت‌های نجومی مسکن در شهر تهران را پوشش دهد.

بیشتر بخوانید: جزئیات وام مسکن 550 میلیون تومانی؛ گامی دیگر در افزایش نرخ تورم!

وام مسکن در مناطق شمالی و جنوبی شهر به ترتیب کمتر از ۱۰ و ۳۰ درصد قیمت واحدهای مسکونی را پوشش می‌دهد. با آنکه حدود ۶ ماه است انتشار گزارش تحولات بازار مسکن متوقف شده، اما فعالان بازار متوسط قیمت مسکن را بالای ۷۰ میلیون تومان اعلام می‌کنند؛ بنابراین با وام ۹۶۰ میلیون تومانی خرید مسکن (بدون کسر هزینه خرید اوراق حق‌تقدم) می‌توان حدود ۱۳.۷ مترمربع واحد مسکونی در تهران خریداری کرد.

نرخ بهره‌های بانکی در دنیا بسیار کم است

عباس اکبرپور، کارشناس بازار مسکن در مورد میزان این وام به «اعتماد» گفت: این رقم 960 میلیون تومان برای خرید ملک از سوی طبقات مختلف متفاوت است، در صورتی که قشر کارمند متقاضی این وام باشد این رقم با نرخ 22.5 درصد برای این قشر بسیار بالاست ضمن آنکه این نرخ بهره در سطح جهانی هم اینگونه نیست و نرخ‌های وام خرید مسکن در دنیا و به خصوص در کشورهای اروپایی و امریکا بین 1.5 تا 2 درصد است.

این کارشناس بازار مسکن تصریح کرد: نکته بعدی نحوه احتساب بهره وام‌هاست. این بهره‌ها با هر نرخی که باشد باید روی متوسط این وام اعمال شود به این معنی که وام‌گیرنده اگر یک رقمی را در ابتدا دریافت می‌کند در انتهای دوره بازپرداخت باید یک‌دوم این وام را در نرخ بهره مربوطه و تعداد سال‌ها ضرب و پس از آن نرخ بهره را دریافت کنند این در حالی است که از 10 سال گذشته برای درآمدزایی بیشتر از این وام‌ها میزان آن را دوبرابر کرده‌اند و عملا این نرخ بهره حتی بیشتر از 22.5 درصد هم می‌شود.

وام‌های زیر 1 میلیارد تومان مردم را سمت خانه‌های کوچک متراژ می‌کشاند

اکبرپور خاطرنشان کرد: هرچند افزایش میزان وام‌های مسکن مثبت است اما فرآیند اخذ وام سخت بوده و میزان بهره بانکی آن‌هم بسیار بالاست و با این میزان نرخ تورم‌های بالا تاثیر آنچنانی هم بر بازار خرید و فروش املاک ندارد.

این فعال حوزه مسکن افزود: با وجود قیمت‌های بالای مسکن، پرداخت وام‌های زیر 1 میلیارد تومان برای خرید مسکن به اندازه‌ای ناچیز شده که اگر برخی از مردم هم متقاضی دریافت این وام‌ها باشند به ناچار باید آپارتمان‌هایی با متراژهای پایین را انتخاب کنند.

اکبرپور با تاکید بر اینکه باید نرخ بهره‌های بانکی خرید مسکن را کاهش دهند، گفت: بهتر آن است که دولت تمهیداتی در مورد کاهش نرخ بهره‌های بانکی بیندیشد چرا که این وام‌ها با وام‌های صنعتی متفاوت است در دنیا هم این وام‌ها را تفکیک کرده‌اند و مسوولان ما هم باید در این خصوص بررسی‌های میدانی انجام دهند.

نرخ بهره بانکی در دنیا بین 0.5 تا 5 درصد است

او افزود: حتی در کشورهای همسایه نظیر ترکیه، عراق و آذربایجان و پاکستان و … هم نحوه وام‌دهی بخش مسکن با ایران متفاوت است و ما هم باید از این کشورها برای خانه‌دار کردن مردم الگو بگیریم.

بیشتر بخوانید: نرخ سود وام مسکن ملی از 23 درصد به 18 درصد کاهش یافت

این فعال حوزه مسکن ادامه داد: نرخ بهره بانکی در دنیا بین 0.5 تا 5 درصد است چرا که همه می‌دانند افرادی که برای دریافت وام مسکن به بانک‌ها مراجعه می‌کنند قشر کارگر و کارمندی هستند که باید توان پرداخت این وام‌ها را داشته باشند و نرخ بهره‌های بالا را برای این قشر از جامعه در نظر نمی‌گیرند و معمولا بخشی از اعتباری که بانک مرکزی در اختیار بانک‌ها قرار می‌دهد را به اعطای وام برای خرید مسکن تخصیص می‌دهند.

در صورت موافقت بانک مرکزی؛ وام مسکن دو برابر خواهد شد

جهان صنعت – ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۲

در صورت موافقت بانک مرکزی، وام مسکن حدود ۲ برابر میزان کنونی خواهد شد. نرخ سود این وام نیز ۲۲.۵ درصد در نظر گرفته شده‌است.

به گزارش جهان صنعت نیوز، بانک مسکن از بانک مرکزی افزایش وام مسکن از محل اوراق حق تقدم در خواست کرده است. در صورت پذیرش این درخواست از سوی بانک، مبلغ وام‌خرید مسکن افزایش حدود ۲ برابری را تجربه خواهد کرد.

هر چند چند ماهی است که آمارهای رسمی از قیمت مسکن منتشر نشده اما به نظر می‌رسد که قیمت خانه در شهر تهران از ۶۰ میلیون تومان عبور کرده است. با در نظر گرفتن حداکثر وام مسکن ۴۸۰ میلیون تومانی در شهر تهران، با این مبلغ می‌توان حدود ۸ متر خانه خرید.

البته باید هزینه خرید اوراق وام‌ مسکن را نیز از این مبلغ کسر کرد. با در نظر گرفتن قیمت ۹۰ هزار تومانی هر برگه اوراق وام‌خرید مسکن، بیش از ۸۵ میلیون تومان از باید صرف خرید این اوراق شود. در این شرایط قدرت خرید وام مسکن به کم‌تر از ۷ متر کاهش پیدا می‌کند.

وام مسکن به ۸۰۰ میلیون تومان می‎‌رسد؟

در این شرایط، بانک مسکن پیشنهاد افزایش حدود ۲ برابری وام مسکن را به بانک مرکزی ارائه کرده است. بر اساس پیگیری‌های صورت گرفته وام‌خرید مسکن از ۲۰۰ میلیون تومان (برای هر فرد) به ۳۵۰ میلیون تومان افزایش می‌کند. به عبارت دیگر یک زوج جوان می‌توانند ۷۰۰ میلیون تومان وام دریافت کنند.

همچنین قرار است وام تعمیر (جعاله) نیز از ۸۰ میلیون به ۱۰۰ میلیون تومان افزایش یابد.

در این صورت مبلغ وام‌‌مسکن به ۸۰۰ میلیون تومان افزایش پیدا می‌کند.

با افزایش تسهیلات خرید مسکن چند متر خانه می‌توان خرید؟

 در صورت افزایش تسهیلات خرید مسکن و بدون احتساب هزینه خرید اوراق یک متقاضی می‌تواند حدود ۱۳.۵ مترمربع واحد مسکونی شهر تهران با قیمت کنونی خریداری کند.

برای دریافت وام‌ مسکن ۴۸۰ میلیون تومانی، متقاضی باید ۲ برابر رقم وام یعنی ۹۶۰ برگه را خریداری کند که حدود ۸۶ میلیون تومان می‌شود. در واقع متقاضی وام‌خرید مسکن بایستی معادل هزینه خرید ۱.۵متر مسکن را برای تسه پرداخت کند.

هزینه خرید اوراق حق تقدم وام ۸۰۰ میلیون تومانی نیز متقاضیان باید حدود ۱۴۴ میلیون تومان پرداخت کنند. نرخ سود تسهیلات خرید مسکن ۲۲.۵درصد است.

سخن نهایی

افزایش مبلغ وام خرید مسکن می‌تواند خبر خوبی برای خانواده‌هایی باشد که به دنبال خرید خانه هستند اما با وجود شروطی که برای این وام در نظر گرفته شده و مبلغ بالای اقساط آن، به نظر می‌رسد که همه نمی‌توانند از این تسهیلات بهره‌مند شوند.

Show CommentsClose Comments

Leave a comment