پیش‌بینی‌ها از بازار مسکن/ آیا رکود بازار مسکن ماندنی است؟

در حال حاضر بنگاه‌های املاک از همیشه خلوت‌تر هستند و این بازار در حال پشت سر گذاشتن یکی از راکدترین دوره‌های فعالیت خود است. با ما همراه باشید تا این موضوع را با هم بررسی کنیم:

یک پیش بینی از بازار مسکن؛ رکود بازار مسکن ماندنی است!

خبرآنلاین – ۲۷ آبان ۱۴۰۲

فرارو نوشت:واسطه‌های ملکی این روزها یکی از راکدترین دوره‌های فعالیت خود در حدود یک دهه اخیر را پشت سر می‌گذارند.

نوبت قبلی رکود فراگیر معاملات ملکی در تهران سال ۱۴۰۰ بود. در آن مقطع زمانی به واسطه تغییر دولت و از سرگیری مذاکرات رفع تحریم‌ها، بازارهای مختلف به‌ویژه بازار ارز قدری آرام شدند و اثر این آرامش روی بازار مسکن نیز منعکس شد، طوری که در طول ۱۲ ماهه آن سال میانگین قیمت هر متر مربع آپارتمان مسکونی در تهران کمتر از ۲۰‌درصد افزایش پیدا کرد.

اما این وضعیت در سال ۱۴۰۱ تغییر کرد و دامنه نوسان قیمت مسکن در آن مقطع زمانی به تدریج افزایش پیدا کرد و در زمستان همزمان با جهش ارزی، مسکن نیز یک جهش قیمتی دوباره را تجربه کرد.

امسال، اما از ابتدای تابستان بار دیگر رکود فراگیر معاملات ملکی در بازار مسکن شهر تهران حاکم شد؛ طوری که حجم معاملات در برخی ماه‌ها به کمتر از سه‌هزار فقره نیز رسید و این یعنی گویی دست‌کم نیمی از این ماه‌ها، بازار مسکن به کلی تعطیل بوده و شرایطی مثل فروردین را داشته است. این رکود فراگیر معاملاتی همچنان ادامه دارد و خبری از آمد و شد پرتعداد به بازار و تماس‌های متعدد با واسطه‌های ملکی نیست. تصویر بی‌رونقی فعالیت و کسب و کار در دفاتر املاک را می‌توان حتی در هنگام عبور از مقابل این دفاتر در سطح شهر نیز مشاهده کرد و فعلا نشانه‌ای از خروج معاملات از رکود نیست.

خلوتی بنگاههای معاملات ملکی نشان می دهد رکورد بازار مسکن ماندنی است

خبرآنلاین – ۲۵ آبان ۱۴۰۲

دنیای اقتصاد نوشت: واسطه‌های ملکی این روزها یکی از راکدترین دوره‌های فعالیت خود در حدود یک دهه اخیر را پشت سر می‌گذارند.

نوبت قبلی رکود فراگیر معاملات ملکی در تهران سال ۱۴۰۰ بود. در آن مقطع زمانی به واسطه تغییر دولت و از سرگیری مذاکرات رفع تحریم‌ها، بازارهای مختلف به‌ویژه بازار ارز قدری آرام شدند و اثر این آرامش روی بازار مسکن نیز منعکس شد، طوری که در طول ۱۲ ماهه آن سال میانگین قیمت هر متر مربع آپارتمان مسکونی در تهران کمتر از ۲۰‌درصد افزایش پیدا کرد. اما این وضعیت در سال ۱۴۰۱ تغییر کرد و دامنه نوسان قیمت مسکن در آن مقطع زمانی به تدریج افزایش پیدا کرد و در زمستان همزمان با جهش ارزی، مسکن نیز یک جهش قیمتی دوباره را تجربه کرد.

امسال اما از ابتدای تابستان بار دیگر رکود فراگیر معاملات ملکی در بازار مسکن شهر تهران حاکم شد؛ طوری که حجم معاملات در برخی ماه‌ها به کمتر از سه‌هزار فقره نیز رسید و این یعنی گویی دست‌کم نیمی از این ماه‌ها، بازار مسکن به کلی تعطیل بوده و شرایطی مثل فروردین را داشته است. این رکود فراگیر معاملاتی همچنان ادامه دارد و خبری از آمد و شد پرتعداد به بازار و تماس‌های متعدد با واسطه‌های ملکی نیست. تصویر بی‌رونقی فعالیت و کسب و کار در دفاتر املاک را می‌توان حتی در هنگام عبور از مقابل این دفاتر در سطح شهر نیز مشاهده کرد و فعلا نشانه‌ای از خروج معاملات از رکود نیست.

خبر مهم برای متقاضیان خرید مسکن ؛ رکود بازار مسکن چقدر طول می کشد؟/ پیش نیازهای جهش دوباره قیمت املاک

خبرآنلاین – ۲۱ آبان ۱۴۰۲

همشهری نوشت :یک کارشناس اقتصادی با اشاره به ذات سرمایه‌ای بازار مسکن در اقتصاد ایران، ضمن تحلیل شرایط فعلی بازار، برآوردهایی از آتیه این بازار دارد و معتقد است رکود بازار تا زمانی که تورم پیش خورده مسکن جبران شود، ادامه خواهد داشت.

بازار مسکن در تابستان امسال در سه ماه متوالی شاهد تورم منفی بوده و آنگونه که آمارهای رسمی نشان می‌دهد، در مهرماه نیز با وجود رشد اندک قیمت، از منظر تعداد معاملات همچنان کساد و راکد بوده است.

از منظر فعالان بازار مسکن، وضعیت فعلی بازار پاسخی است به جهشهای متوالی قیمت در سال‌های گذشته و به واسطه رشد نجومی قیمت‌ها در این بازار، فعلا رغبتی برای خرید این کالای ضروری اما سرمایه‌ای وجود ندارد. بر همین اساس، اگر کسی قصد نقد کردن ملک خود را داشته باشد، باید تخفیف‌های جذاب به خریداران مردد اعطا کند تا شاید پای معامله بیایند؛ اما در مجموع به واسطه اینکه اغلب مالکان مسکن نیازی برای فروش مملک ندارند، حتی این تخفیف‌های جذاب هم قادر نیست نرخ بازار را بشکند.

حسین عبده ‌تبریزی، کارشناس اقتصادی درباره وضعیت بازار مسکن و دورنمای این بازار، می‌گوید: بازار مسکن مانند بازارهای موازی از جمله طلا، بعد از رشد قیمت تن به اصلاح قیمت نمی‌دهد؛ بلکه مدتی راکد می‌ماند تا تورمی که پیش خور کرده را پوشش بدهد و بعد دوباره آماده رشد می‌شود.

بیشتر بخوانید: با ۵۰۰ میلیون رهن کجای تهران دنبال خانه باشیم؟

وضعیت مورد اشاره عبده تبریزی که در دوره‌های متوالی تکرار شده و اخیرا نیز در آمارهای رسمی بازار مسکن به تایید رسیده است، ناشی از ذات سرمایه‌ای مسکن و زمین در اقتصاد ایران و چسبندگی قیمت در این بازار است و مادامی که ذات این بازار تغییر نکند، نمی‌توان تحولات دوره‌های رونق و رکود آن را تغییر داد.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه بازار مسکن در سال گذشته پرش قیمت قابل‌توجهی را تجربه کرده، می‌افزاید: رشد قیمت مسکن از تورم فرا رفته و در حال حاضر وارد رکود شده و در دوره اصلاح قیمت‌ها قرار دارد؛ تا تورم به آن برسد.

این دوره رکود از نظر عبده تبریزی می‌تواند ۶ ماه تا یک سال به طول بینجامد اما تجربه رکود مسکن در اوایل دهه ۹۰ که حدود ۳ تا ۴ سال به طول انجامید، نشان می‌دهد که بازار مسکن جدای از اینکه برای حرکت مجدد قیمت‌ها، نیازمند جبران تورم پیش خور شده است، به تقویت قدرت مالی متقاضیان و افزایش گردش نقدینگی در اقتصاد نیز نیاز دارد.

در حال حاضر، بازار مسکن با رکود عمیقی مواجه است و تعداد معاملات آن در تهران که در دوره رکودی ابتدای دهه ۹۰ به محدود ۹ تا ۱۰ هزار معامله در ماه رسیده بود، حالا روی رقم ۳ هزار معامله در ماه ایستاده است. در حقیقت، در شرایط فعلی اقتصاد ایران به دلیل کنترل نرخ ارز و کاهش سرعت گردش پول، دورنمای تورمی کوتاه مدتی که سرمایه‌گذاران را به بازار املاک جذب کند وجود ندارد و متقاضیان مصرفی نیز توانی برخی خرید ندارند.

عبده تبریزی نیز با اشاره به رکود عمیق بازار مسکن، می‌گوید: مردم قدرت خرید برای انجام معاملات مسکن را ندارند و اغلب به دنبال این هستند که با تهاتر بتوانند معامله‌ای را در بازار مسکن انجام دهند. در حقیقت امروز هیچ‌کسی توان این را ندارد که معامله نقدی در بازار مسکن انجام دهد.

او درباره اثرگذاری پروژه نهضت ملی مسکن و پاسخ به نیاز مردم و رفع انباشت تقاضا نیز اظهار می‌کند: برنامه‌ها و پروژه‌های عمومی مانند مسکن مهر و نهضت ملی مسکن برای مواقعی است که دولت‌ها گیر می‌افتند و در این شرایط حرفی درباره مسکن می‌زنند؛ اما الآن نه منابعی برای ساخت مسکن در اختیار دارند و نه امکان اجرای آن را ندارد و عملاً دولت در این دو سال پروژه را به اجرا نرساند و درنهایت هم اعلام شد که منظور این نبود که دولت این ۴ میلیون مسکن را می‌سازد بلکه مردم باید این تعداد مسکن را بسازد.

 

بیشتر بخوانید: قسط ۳۵ میلیون تومانی وام مسکن/کارگران و کارمندان از لیست دریافت وام حذف شدند

این کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه دولت پولی برای ساخت مسکن ندارد، افزود: به نظر نمی‌رسد که در این پروژه موفقیتی حاصل شود؛ چراکه منابع آن وجود ندارد و نمی‌توان کاری خارج از چارچوب اقتصاد انجام داد و به همین دلیل که منابعی نیست، پروژه به اجرا نرسیده است. ‌

عبده تبریزی با اشاره به اثرگذاری بازار مسکن چه اجاره و چه خریدوفروش در تورم، تأکید کرد: تورم یک پدیده پولی است و به‌هرحال تا کنونی کنترل شده است، چراکه توانسته‌اند نقدینگی را کنترل کنند و هیچ ارتباطی به قیمت کالای خاصی ندارد و درعین‌حال با بازارها در ارتباط است.

سخن نهایی

قدرت خرید مردم برای انجام معاملات مسکن به شکل چشمگیری کاهش پیدا کرده و بیشتر به دنبال این هستند که بتوانند با تهاتر معامله‌ای را انجام دهند. در حقیقت امروزه کسی توان این را ندارد که به صورت نقدی معامله‌ای را در بازار مسکن انجام دهد. با توجه به این نکته به نظر نمی‌رسد که رکود بازار مسکن به این زودی‌ها پایان پیدا کند.

نمایش نظراتبستن دیدگاه ها

ثبت دیدگاه