دولت سیزدهم پرونده مسکن مهر را می‌بندد!

پرونده مسکن مهر برای حل بحران مسکن در دولت نهم باز شد. هدف از اجرای این پروژه خانه‌دار اقشار کم‌ درآمد بود. تا امسال یعنی سال 1402 پروژه مسکن مهر در 30 استان کشور اجرایی شده است. به نظر بسیاری از کارشناسان تحویل واحدهای مسکونی این پروژه بیش از حد طول کشیده است. چندی پیش معاون رئیس جمهور خبر داد که تا پایان دولت سیزدهم تمامی واحدهای مسکن مهر تکمیل و به متقاضیان واگذار می‌شود. در ادامه این خبر را باهم بررسی می‌کنیم.

مسکن مهر

فهرست سرتیتر مطلب در مقاله: دولت سیزدهم پرونده مسکن مهر را می‌بندد!

خبرگزاری دانشجو

26 بهمن 1402

 به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، محمد دهقان امروز در مراسم اهدای واگذاری زمین طرح نهضت ملی مسکن در بخش مرکزی به تعداد ۵۰۰ واحد که در مسجد امام زمان اسماعیل آباد برگزار شدبا تاکید بر عزم جدی دولت برای حل مشکل مسکن مردم اظهارداشت: مسکن یکی از مولفه‌های اصلی معیشت مردم است و گرانی مسکن مشکلات زیادی را برای مردم ایجاد کرده است.

وی با تأکید بر اینکه دولت برای حل مشکل مسکن عزم جدی دارد، ادامه داد: برنامه‌های دولت در این زمینه شامل واگذاری زمین، پرداخت وام و ارائه خدمات زیربنایی است.

معاون حقوقی رئیس جمهور با اشاره به تجربه مسکن مهر، گفت: تجربه مسکن مهر نشان داد که مشارکت مردم در حل مشکل مسکن بسیار مهم است.

دهقان با بیان اینکه برنامه‌های دولت در زمینه نهضت ملی مسکن با محوریت بنیاد مسکن اجرا خواهد شد، تصریح کرد: این برنامه‌ها با جدیت و سرعت دنبال خواهد شد و امیدواریم که به نتیجه برسد.

وی در ادامه سخنان خود به ضرورت توجه به مسائل فرهنگی در نهضت ملی مسکن اشاره کرد و گفت: مسکن فقط یک کالای اقتصادی نیست، بلکه یک کالای فرهنگی نیز هست.

معاون حقوقی رئیس جمهور با تأکید بر اینکه باید در طراحی و ساخت مسکن به نیاز‌های فرهنگی مردم توجه شود، عنوان کرد:مسکن باید فضایی برای آرامش و آسایش خانواده‌ها باشد.

دهقان خاطرنشان کرد: تلاش می‌کنیم تا پایان دولت سیزدهم، تمام واحد‌های مسکن مهر تکمیل و به متقاضیان واگذار شود. دولت در حال بررسی برنامه‌های مختلفی برای حمایت از مستأجران است و به زودی جزئیات این برنامه‌ها اعلام خواهد شد.

انتخابات بزرگترین نعمت الهی بر این کشور است

وی به اهمیت انتخابات در نظام جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و گفت: انتخابات تجلی اراده مردم و مظهر اقتدار نظام است و بزرگترین نعمت الهی بر این کشور است.

معاون حقوقی رئیس جمهور با بیان اینکه حضور مردم در انتخابات، دشمنان را ناامید و دوستان را امیدوار می‌کند، بیان کرد:انتخابات پشتوانه نظام و ضامن امنیت کشور است.

دهقان با اشاره به مشکلات اقتصادی کشور، تصریح کرد: با وجود تمام مشکلات، اقتصاد ایران مقتدر است و دلیل آن حضور مردم در صحنه‌های مختلف، از جمله انتخابات است.

وی با تأکید بر اینکه مردم باید قدر نعمت انتخابات را بدانند، گفت:ممکن است برخی از مردم به دلیل عادت کردن به نعمت انتخابات، قدر آن را ندانند، اما کسانی که در کشور‌های دیگر زندگی می‌کنند، ارزش این نعمت را به خوبی می‌دانند.

معاون حقوقی رئیس جمهور در ادامه سخنان خود به دو نعمت بزرگ سلامتی و امنیت اشاره کرد و گفت:امنیت با حضور مردم در انتخابات تأمین می‌شود و بدون حضور مردم، امنیت کشور به خطر می‌افتد.

دهقان درباره راهکار‌های افزایش مشارکت مردم در انتخابات، گفت: باید با مردم به طور شفاف و صادقانه صحبت کرد و مشکلات را به آن‌ها گفت.

وی همچنین درباره برنامه‌های دولت برای تبیین اهمیت انتخابات، گفت:دولت برنامه‌های مختلفی برای تبیین اهمیت انتخابات در نظر دارد که به زودی جزئیات آن اعلام خواهد شد.

بیشتر بخوانید: توقف ثبت نام جدید برای نهضت ملی مسکن/ آیا قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کند؟

خبرگزاری برنا

26 بهمن 1402

به گزارش خبرگزاری برنا از گیلان ؛ سید محمد حسینی معاون امور مجلس رئیس جمهورامروز در نشست شورای مسکن گیلان با اشاره به عزم جدی دولت برای رفع ناترازی دربخش مسکن کشور گفت: عملیات اجرایی ساخت ۲ میلیون مسکن در کشورآغاز شده و تلاش برای تسریع در اجرای این طرح ملی ادامه دارد.

مسکن مهر در استان‌های شمالی

وی با اشاره به مشکلات اجرای طرح نهضت ملی مسکن در استان‌های شمالی افزود: با توجه به اینکه بیشتر اراضی گیلان در حوزه منابع طبیعی و یا کشاورزی است. این استان در تامین زمین برای ساخت مسکن با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کند. که دستگاه‌های اداری و دولتی پای کارآمده تا مشکل کمبود زمین در این استان را رفع کنند. و روند خانه دار شدن مردم با سرعت بیشتری انجام شود.

معاون امور مجلس رییس جمهور با اشاره به دیگر اقدامات دولت در حوزه تامین آب وبرق مورد نیاز کشور و کمک به رفع مشکلات تولید واشتغال گفت: احیای ۷ هزار واحد تعطیل ونیمه تعطیل صنعتی و تولید و بازگشت نیروی کار به چرخه تولید از جمله تلاش‌های دولت در ۲ سال گذشته است.

سید محمد حسینی همچنین با قدردانی از حضور حماسی مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال، نقش مشارکت بالای مردم در انتخابات ۱۱ اسفند را نشانه بلوغ سیاسی و اجتماعی مردم دانست و افزود: دنیا چشم به ۱۱ اسفند دوخته وباید همه مسولان زمینه مشارکت مردم را در این انتخابات فراهم کنند.

استاندار گیلان هم در این نشست با اشاره به روند پیشرفت ساخت مسکن ملی در گیلان گفت: ساخت طرح نهضت ملی مسکن در استان روند خوبی دارد، اما برای شتاب گرفتن این روند در تلاشیم.

 اسدالله عباسی به مشکلات تامین زمین مورد نیاز برای اجرای نهضت ملی مسکن اشاره و تصریح کرد: این مشکل با خرید زمین در برخی از شهرستان‌های استان به زودی رفع خواهد شد.

وی بر ضرورت ساخت مسکن روستایی و محرومان تاکید کرد وافزود: مدیران استان باید با نظارت و کنترل بازار مسکن از گرانی حبابی مسکن پیشگیری کنند تا بازار مسکن به تعادل برسد.

همچنین دراین نشست به مناسبت ولادت حضرت عباس علیه السلام و روز جانباز از تعدادی جانبازان دوران دفاع مقدس گیلان قدردانی شد.

خبرگزاری مهر

17 آذر 1402

به گزارش خبرگزاری مهر، در حاشیه سفر رئیس جمهور به استان البرز ۸۱۴ واحد مسکونی. و ۲ پروژه عمران شهری در شهر جدید مهستان با حضور وزیر راه و شهرسازی افتتاح شد.

مهرداد بذرپاش در مراسم افتتاح این پروژه‌ها گفت.: در دولت انقلابی تلاش زیادی برای تحویل مسکن به مردم صورت گرفته است. و تلاش می‌کنیم. تا پایان کاری دولت، کار تحویل مسکن مهر در کشور به اتمام برسد.

شهر جدید مهستان با جمعیتی حدود ۱۲۰ هزار نفر با تکمیل. بیش از ۲۵ هزار واحد مسکونی طرح نهضت ملی، جمعیت آن از ۵۰۰ هزار نفر فراتر می‌رود.

بیشتر بخوانید: قیمت خرید و فروش ملک در پردیس

پایگاه اطلاع رسانی دولت

8 مهر 1402

وزیر راه و شهرسازی با اعلام تحویل ۱۰۰ هزار واحد مسکن مهر. در دولت سیزدهم از تکمیل ۱۴۰ هزار واحد باقیمانده. در این دولت خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت و به نقل از وزارت راه و شهرسازی، مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی در مراسم افتتاح ۱۰ هزار واحد مسکن مهر پردیس گفت: ساخت ۱۰ هزار واحد مسکونی کاری زمان بر و دشوار است زیرا هماهنگی زنجیره تولید مسکن دارای پیچیدگی‌های زیادی است.

یکصد هزار واحد مسکن مهر در دولت سیزدهم تکمیل و تحویل شد

وزیر راه وشهرسازی ضمن قدردانی از مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید. و همچنین مدیرعامل شرکت عمران پردیس و همکاران وی  و سایر دست‌اندرکاران برای تکمیل واحدهای مسکن.  گفت: ۲۴۰ هزار واحد مسکن مهر ناتمام در حالی به دولت سیزدهم. به ارث رسید که بدون آورده. منابع مالی و فاقد بودجه مصوب بود. و گاهی متقاضیان بیش از ۱۲ سال در انتظار تحویل واحدهای مسکن مهر خود بودند. که  این کار با دشوار های فراوان توسط دولت سیزدهم با تجهیز منایع انجام شد. و در حال حاضر شاهد تحویل ۱۰ هزار واحد  مسکونی در پردیس هستیم.

بذرپاش از اتمام ۱۴۰ هزار واحد باقی ماند مسکن مهر. تا پایان دولت سیزدهم خبر داد. و افزود: در پردیس تا پاییز ۷ هزار واحد و تا آخر امسال ۱۲ هزار واحد. و تا پایان دولت سیزدهم تمامی واحد ها تحویل داده می شود.

به گفته وی، تیمی متشکل از اعضای حقوقی و مسئولان. برای بررسی مشکلات حقوقی واحدهای باقی مانده مسکن مهر. تشکیل شده است که برای رفع مسائل موجود اقدامات لازم را انجام خواهند داد.

وزیر راه وشهرسازی با اعلام اینکه در حال حاضر بیش از یک میلیون و ۷۶۰ هزار واحد مسکونی. در قالب طرح نهضت ملی مسکن  در حال اجرا است گفت: با تلاش های فراوان برای ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن بیش از ۵۰ هزار هکتار زمین تامین شد و این روند ادامه دارد.

وی واگذاری زمین برای طرح جوانی جمعیت را از دیگر موضوعات قابل توجه. در حوزه مسکن عنوان کرد. و گفت: مجموعا در طی این ماه ۳۲ هزار قطعه زمین تحت عنوان طرح جوانی به متقاضیان تحویل می‌شود.

مسکن مهر و هزینه‌های آن برای دولت

وی افزود: آماده سازی هر قطعه زمین  برای دولت ۲۰۰ میلیون تومان هزینه در بر دارد. که کار دشواری است ولی دولت بر انجام آن تاکید دارد.

وزیر راه وشهرسازی اظهار کرد: طبق آمارهای بانک مرکزی و مرکز آمار جهش مثبتی در بخش مسکن. و ساختمان طی امسال رخ داد. به این معنا که در بهار سال گذشته رشد مسکن منفی بود. و امسال به گواه مرکز آمار این رشد به مثبت ۴.۶ درصد رسید.

وی اظهار کرد: به منظور کاهش تورم ضرورت دارد. تا تولید و عرضه مسکن رونق یابد. و در این راه تمامی ارکان از جمله نظام بانکی باید در این راه کمک مؤثری داشته باشند.

وی همچنین نهضت‌ کاهش قیمت تمام شده مسکن. را از دیگر موضوعات در حال پیگیری عنوان کرد. و گفت: در تلاش هستیم تا سایر عوامل تولید مسکن. از جمله مصالح ساختمانی و فولاد به قیمت ارزان تر در اختیار سازندگان. و بخش مسکن قرار گیر. زیرا این امر مورد تاکید رئیس جمهور است و همه باید به آن تمکین کنند.

بذرپاش ساماندهی بازار املاک و اجاره و نظارت. بر بنگاه های مشاور املاک را از دیگر موارد در دست انجام دولت برشمرد. و گفت: در تلاش هستیم تا سوداگری در بخش نهضت ملی مسکن به صفر برسد. و افرادی که فاقد مسکن هستند صاحبخانه شوند.

وی بر ساماندهی و افزایش ناوگان حمل ونقل عمومی پردیس نیز تاکید کرد. و گفت: حمل ونقل پردیس باید آسان‌تر و ارزان‌تر در خدمت مردم باشد.

نتیجه گیری

طرح مسکن مهر در زمان دولت نهم و پس از افزایش شدید بهای مسکن آغاز شد. برای تامین بودجه مالی این پروژه دولت ناچار شد که از بانک مرکزی قرض کند. در نتیجه آن نقدینگی بیشتر و تورم شدیدی ایجاد شد. به طور کلی خانه‌های ساخته شده در این طرح در حاشیه شهرها بودند. به طور مثال مسکن مهر در اطراف تهران در شهرهای پردیس، ماهدشت (شهرک پیام)، کرج (شهرک ابریشم) ساخته شد. بسیاری از کارشناسان نقدهای جدی بر این طرح داشتند و دارند. از جمله اینکه به واسطه در حاشیه شهر بودن این واحدهای مسکونی. به صورت درست و اصولی برای تامین زیرساخت‌ها. و امکانات اساسی و رفاهی این مجتمع‌ها برنامه‌ریزی نشده بود. طرح مذکور در دولت سیزدهم به عنوان نهضت ملی مسکن از سر گرفته شد.

Show CommentsClose Comments

Leave a comment