آخرین جزئیات از تسهیلات مسکن ایثارگران – چه افرادی وام ۶۰۰ میلیونی مسکن را دریافت می‌کنند؟

مصوبه جدید هیئت دولت در خصوص سقف جدید تسهیلات خرید یا ساخت مسکن ایثارگران، آزادگان، جانبازان و خانواده های شهدا در شهرهای مختلف توسط معاون اول رئیس جمهور ابلاغ شد. با ما همراه باشید تا شرایط دریافت این وام و دیگر جزئیات مربوط به آن را بررسی کنیم:

این افراد وام مسکن ۶۰۰ میلیون تومانی می‌گیرند

ایرنا – ۱۷ آبان ۱۴۰۲

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور تصویب نامه هیأت وزیران در خصوص اصلاح ماده ۳ آیین نامه تسهیلات خرید یا ساخت مسکن آزادگان، جانبازان و خانواده شهدا را به بنیاد شهید و امور ایثارگران، بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه ابلاغ کرد.

بر اساس این مصوبه سقف تسهیلات مسکن ایثارگران به ازای هر واحد مسکونی در سال جاری به شرح زیر است:

شهرهای بالای یک میلیون نفر: ۶۰۰ میلیون تومان​

مراکز استان ها: ۵۰۰ میلیون تومان

سایر شهرها: ۴۰۰ میلیون تومان

روستاها: ۳۰۰ میلیون تومان

شهرهای جدید: معادل مرکز همان استان

نرخ سود تسهیلات خرید یا ساخت مسکن ایثارگران: ۴ درصد

دوره بازپرداخت: ۲۰ ساله

بدون نیاز به رعایت الگوی مصرف و مقررات مربوط به سن بنا

بیشتر بخوانید: آخرین جزئیات وام ۲۰۰ میلیون تومانی ساخت مسکن روستایی

همچنین بنیاد شهید می تواند تا سقف ۵۰۰ فقره تسهیلات مسکن از محل سهمیه تسهیلات مسکن ایثارگران سال ۱۴۰۲ را به خانواده های ایثارگر دهک های پایین تر فاقد مسکن یا بدون مسکن مناسب اختصاص دهد.

افزایش تسهیلات مسکن ایثارگران چقدر می‌تواند رؤیای خرید خانه را محقق کند؟

تسنیم – ۱۶ آبان ۱۴۰۲

تسهیلات خرید مسکن فی‌نفسه خوب است اما سؤال مهم اینجاست؛ در شهری مثل تهران یک ایثارگر با ۶۰۰میلیون تومان وام چقدر می‌تواند رؤیای خرید خانه را برای خود تحقق ببخشد؟

تسهیلات مسکن ایثارگران

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، یکی از مواردی که در زندگی هر خانواده‌ای نقش بسیار مهم و اساسی دارد، تأمین مسکن است. اگر کسی به‌علت نداشتن منزل مسکونی مجبور به اجاره کردن خانه باشد، خصوصاً در شهرهای بزرگ، باید حجم زیادی از درآمد خود را هر ماه برای اجاره کنار بگذارد، این علاوه بر استرسی است که باید برای افزایش این هزینه در موعد سال قرارداد خود داشته باشد.

حال فرض کنید این سرپرست خانواده از خانواده ایثارگران، خصوصاً جانبازانی باشد که باید کنار همه مخارج زندگی مبلغ بالایی را هم خرج داروهایی بکنند که بدون آنها زندگی برایشان میسر نیست، چه فشار روحی و روانی به یک خانواده تحمیل می‌شود.

پیشتر در خبرها آوردیم که مدیرکل بنیاد شهید تهران بزرگ هر هفته با تعدادی از خانواده‌های ایثارگر دیدار می‌کند، پرسیدیم؛ “بیشترین مشکل و درخواستی که در این دیدارها مطرح می‌شود مربوط به چه موضوعی است؟”، مسکن؛ بیشتر دغدغه فکری این جامعه هدف را تشکیل داده است.

البته بنیاد شهید و امور ایثارگران طی این سال‌ها تسهیلاتی را برای این قشر عزیز در نظر گرفته است، اما آنچه مسلم است هنوز تا رسیدن به یک نقطه مطلوب فاصله زیادی وجود دارد،

این درحالی است که قاضی‌زاده هاشمی رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در مهر سال 1401 اعلام کرد: «870 هزار نفر ایثارگر در کشور تحت پوشش این نهاد انقلابی قرار دارند که 80 هزار نفر از این افراد تاکنون هیچ‌گونه خدماتی در حوزه دریافت خانه، زمین و یا تسهیلات مسکن دریافت نکرده‌اند.» 

در اسفند سال 1401 یعنی چند ماه بعد از این صحبت قاضی‌زاده، وی بار دیگر در جمع خبرنگاران در خصوص موضوع مسکن جامعه هدف صحبت کرد و  از تبدیل املاک بنیاد شهید به شهرک‌های مسکونی ایثارگران خبر داد و گفت: «در برخی استان‌ مانند تهران، البرز، خراسان رضوی، مرکزی و اصفهان ساماندهی املاک بنیاد شهید برای ساخت مسکن ایثارگری آغاز شده و در تلاشیم در تمامی استان‌ها این مهم انجام شود. 140 هزار مسکن برای ایثارگران در حال ساخت است که 70 هزار مسکن از محل املاک بنیاد شهید ساخته می‌شود و 70 هزار مسکن دیگر بر اساس تفاهم‌نامه با بنیاد مسکن و راه و شهرسازی کارسازی خواهد شد.»

این صحبت‌های قاضی‌زاده نور امیدی در دل ایثارگران روشن کرد و آنها همچنان منتظرند ببینند این وعده رییس بنیاد شهید در چه مرحله‌ای از اجرا قرار دارد و کی به بهره‌برداری می‌رسد، وعده‌ای که هنوز خبر جدیدی از آن منتشر نشده است.

یک جانباز در این خصوص می‌گوید: خرداد سال جاری فرصتی پیش آمد تا از رییس بنیاد شهید در خصوص تأمین مسکن پیگیری کنم، وی به من گفت: «ما در پروژه‌های نیمه‌تمام زیادی حضور داریم و بنیاد شهید در برنامه‌های زیادی مشارکت داشته به همین خاطر با مشکل کمبود اعتبار مواجه هستیم.»

میثم اروز مدیرکل تسهیلات و رفاهی بنیاد شهید در تازه‌ترین صحبت خود از جزئیات طرح تسهیلات مسکن ایثارگران و  اختصاص 5 هزار سهمیه به وام‌مجددی‌ها گفته است.

وی می‌گوید: تسهیلات مسکن در قانون بودجه سال 1402 لحاظ نشده بود اما با پیگیری‌های قاضی‌زاده هاشمی از بانک مرکزی، سازمان برنامه و بودجه و دفتر دولت نهایتاً این طرح توسط دولت به تصویب رسید.

بیشتر بخوانید: افزایش سقف وام نوسازی بافت فرسوده – تسهیلات بازسازی واحدهای فرسوده به ۵۵۰ میلیون تومان افزایش یافت

اروز ادامه می‌دهد: در راستای اقدام مؤثر دولت به‌منظور مسکن‌دار کردن مردم، این مهم نیز از ابتدای سال در دستور کار بنیاد شهید قرار گرفت، لذا ارقام پیشنهادی این طرح توسط بنیاد در اختیار هیئت دولت قرار گرفت و در نهایت با بررسی کمیسیون‌های مربوطه و حمایت و مساعدت‌های دولت، طرح در تاریخ 1400/07/30 تصویب و در تاریخ 15 آبان صادر شد.

وی می‌گوید: براساس این طرح، نرخ تسهیلات مسکن برای شهرهای با جمعیت بالای یک میلیون نفر 600 میلیون، مراکز استان‌ها 500 میلیون، شهرستان‌ها 400 میلیون و روستاها 300 میلیون تومان با کارمزد 4 درصد و اقساط 20ساله در نظر گرفته شده است.

مدیرکل تسهیلات بنیاد شهید و امور ایثارگران بیان داشت: تمام جامعه هدف از جمله جانبازان با هر درصدی از جانبازی، همسران، فرزندان و والدین شهدا می‌توانند از این امتیاز بهره‌مند شوند، از این تعداد 5 هزار سهمیه شامل موارد خاص و افراد وام‌مجددی می‌شود.

به‌گفته اروز، افرادی که پیشتر از تسهیلات مسکن استفاده و تا پایان سال 1401 مبلغ را تسویه کرده‌اند اما اکنون فاقد مسکن و یا دارای مسکن نامناسب هستند با در نظر گرفتن دهک پایین درآمدی می‌توانند مجدداً از این تسهیلات استفاده کنند.

همچنین  تشخیص معیار و سنجش مسکن نامناسب و نامتعارف در چهارچوب دستورالعمل‌های بنیاد شهید و بانک مرکزی تعیین می‌شود و این تسهیلات قرار است در قالب وام خرید و ساخت مسکن به ایثارگران پس از تأیید شورای پول و اعتبار بانک مرکزی و تعیین سهمیه بانک‌های عامل اختصاص یابد.

اگرچه اختصاص وام برای خرید مسکن آن هم با این شرایط فی‌نفسه خوب است اما سؤال مهم و نکته اساسی اینجاست؛ یک فردی که در شهری مثل تهران زندگی می‌کند، 600 میلیون تومان وام چقدر می‌تواند رؤیای خرید خانه را برای او تحقق ببخشد؟

اروز در پاسخ به این سؤال گفت: افزایش بیشتر وام مسکن می‌توانست بر افزایش قیمت خانه تأثیر بگذارد که این به‌مراتب بار منفی بیشتری بر دوش جامعه هدف می‌گذاشت.

وی همچنین با اعلام افزایش 200 میلیون تومانی وام مسکن نسبت به سال گذشته گفت: این مساعدت دولت موجب می‌شود پروژه‌های مسکوت‌مانده بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز فعال شود، زیرا وام به این ساختمان‌ها نیز تعلق خواهد گرفت.

مدیرکل تسهیلات و رفاهی بنیاد شهید و امور ایثارگران، این افزایش کمک‌هزینه مسکن را دستاورد بزرگ و مهم بنیاد شهید دانست و گفت: دستاورد دیگر ما تأمین خودرو برای جانبازان بود که بعد از 11 سال اجرایی شد.

سخن نهایی

طبق مصوبه اعلام شده نرخ سود تسهیلات مسکن ایثارگران ۴ درصد است و دوره بازپرداخت آن نیز ۲۰ ساله اعلام شده است. همچنین بنیاد شهید هم می‌تواند تا ۵۰۰ فقره تسهیلات مسکن را به خانواده‌های ایثارگر دهک‌های پایین فاقد مسکن یا بدون مسکن اختصاص دهد. با توجه به اینکه مسکن به یکی از مهمترین دغدغه‌های فکری ایثارگران تبدیل شده است، باید دید که این طرح تا چه اندازه در برطرف کردن این دغدغه موفق عمل می‌کند.

Show CommentsClose Comments

Leave a comment